cuprenenol
2-cyclohexen-1-ol, 1-methyl-4-[(1S)-1,2,2-trimethylcyclopentyl]-, (1R,4R)-
Identification
| Name | cuprenenol |
| IUPAC | (1R,4R)-1-methyl-4-[(1S)-1,2,2-trimethylcyclopentyl]cyclohex-2-en-1-ol |
| CAS Number | 66389-06-8 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C15 H26 O |
| Molecular Weight | 222.37142000 |
| Nikkaji Number | J18.682A |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 95.00 to 96.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Soluble in | water, 2.664 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for cuprenenol usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for cuprenenol flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
2-
cyclohexen-1-ol, 1-methyl-4-[(1S)-1,2,2-trimethylcyclopentyl]-, (1R,4R)-
(1R,4R)-1-
methyl-4-[(1S)-1,2,2-trimethylcyclopentyl]cyclohex-2-en-1-ol
Try the PubMed Search.