asterinic acid
7,8-didehydroastaxanthin
Identification
| Name | asterinic acid |
| CAS Number | 19866-02-5 |
| FDA UNII | MBJ4WSK12V |
| Molecular Formula | C40 H50 O4 |
| Molecular Weight | 594.83530000 |
| Nikkaji Number | J15.741D |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 756.57 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 798.00 °F. TCC ( 425.30 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 7.961 (est) |
| Soluble in | water, 2.178e-009 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for asterinic acid usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for asterinic acid flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
(3S,3'S)-7,8-
didehydroastaxanthin
7,8-
didehydroastaxanthin
(6S)-6-
hydroxy-3-[(1E,3E,5E,7E,9E,11E,13E,15E)-18-[(4S)-4-hydroxy-2,6,6-trimethyl-3-oxocyclohexen-1-yl]-3,7,12,16-tetramethyloctadeca-1,3,5,7,9,11,13,15-octaen-17-ynyl]-2,4,4-trimethylcyclohex-2-en-1-one
PubMed:
Animal carotenoids. 12. Chirality of asterinic acid.