carquejyl acetate
(2R,3S)-ortho-mentha-1(7),4,8-trien-3-ol acetate
Identification
| Name | carquejyl acetate |
| IUPAC | [(1S,6R)-5-methylidene-6-prop-1-en-2-ylcyclohex-2-en-1-yl] acetate |
| CAS Number | 32151-09-0 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C12 H16 O2 |
| Molecular Weight | 192.25792000 |
| Nikkaji Number | J597.561A |
| Beilstein | 2522319 |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 253.22 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Vapor Pressure | 0.018000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 209.00 °F. TCC ( 98.50 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 3.615 (est) |
| Soluble in | water, 13.46 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | intraperitoneal-mouse LD50 690 mg/kg |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for carquejyl acetate usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for carquejyl acetate flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
carquejol acetate
(2R,3S)-ortho-
mentha-1(7),4,8-trien-3-ol acetate
(1S-cis)-5-
methylene-6-(1-methyl ethenyl)-2-cyclohexen-1-ol acetate
[(1S,6R)-5-
methylidene-6-prop-1-en-2-ylcyclohex-2-en-1-yl] acetate
(1S,6R)-6-iso
propenyl-5-methylene-2-cyclohexen-1-yl acetate
Try the PubMed Search.