aethiopinone
1,2-naphthalenedione, 7-methyl-3-(1-methylethyl)-8-(4-methyl-4-pentenyl)-
Identification
| Name | aethiopinone |
| IUPAC | 7-methyl-8-(4-methylpent-4-enyl)-3-propan-2-ylnaphthalene-1,2-dione |
| CAS Number | 79491-58-0 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C20 H24 O2 |
| Molecular Weight | 296.40968000 |
| Nikkaji Number | J12.275K |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 436.23 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 368.00 °F. TCC ( 186.70 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 5.578 (est) |
| Soluble in | water, 0.01262 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for aethiopinone usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for aethiopinone flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
7-
methyl-3-(1-methyl ethyl)-8-(4-methyl-4-pentenyl)-1,2-naphthalene dione
7-
methyl-8-(4-methylpent-4-enyl)-3-propan-2-ylnaphthalene-1,2-dione
1,2-
naphthalenedione, 7-methyl-3-(1-methylethyl)-8-(4-methyl-4-pentenyl)-
PubMed:
Abietane diterpenoids from Salvia sclarea transformed roots as growth inhibitors of pathogenic Acanthamoeba spp.
PubMed:
Diterpenoid production in hairy root culture of Salvia sclarea L.
PubMed:
Salvipisone and aethiopinone from Salvia sclarea hairy roots modulate staphylococcal antibiotic resistance and express anti-biofilm activity.
PubMed:
Antimicrobial activity of diterpenoids from hairy roots of Salvia sclarea L.: salvipisone as a potential anti-biofilm agent active against antibiotic resistant Staphylococci.
PubMed:
Cytotoxic and proapoptotic activity of diterpenoids from in vitro cultivated Salvia sclarea roots. Studies on the leukemia cell lines.
PubMed:
Cardioactive diterpenes from the roots of Salvia eriophora.
PubMed:
Effects of six diterpenes on macrophage eicosanoid biosynthesis.
PubMed:
Inhibition of 5-lipoxygenase activity by the natural anti-inflammatory compound aethiopinone.
PubMed:
Antibacterial diterpenes from the roots of Salvia viridis.
PubMed:
Analgesic, anti-inflammatory, antipyretic and haematological effects of aethiopinone, an o-naphthoquinone diterpenoid from Salvia aethiopis roots and two hemisynthetic derivatives.