clean nitrile
oranile (Givaudan)
Identification
| Name | clean nitrile |
| IUPAC | tetradecanenitrile |
| CAS Number | 629-63-0 |
| EINECS | 211-099-7 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C14 H27 N |
| Molecular Weight | 209.37619000 |
| Nikkaji Number | J94.931K |
| XlogP3 | 5.80 (est) |
Regulatory
Physical Properties
| Appearance | tan powder (est) |
| Assay | 96.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 17.00 to 19.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 304.00 to 305.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Vapor Pressure | 0.001000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | > 200.00 °F. TCC ( > 93.33 °C. ) |
| logP (o/w) | 5.780 (est) |
| Soluble in | alcohol |
| Insoluble in | water |
Organoleptic Properties
| Odor Strength | medium , |
| Substantivity | 308 hour(s) at 100.00 % |
| Odor Description |
at 10.00 % in dipropylene glycol. STRONG, FRESH, CITRUS, ORANGE PEEL transparent aqueous note, reminiscent of lily of the valley leaves, slightly zesty and aldehydic
|
| Odor sample from | Roure Bertrand Dupont Inc. |
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | fragrance agents |
| RIFM Fragrance Material Safety Assessment | Search |
| Recommendation for clean nitrile usage levels up to | 2.0000 % in the fragrance concentrate. |
| Recommendation for clean nitrile flavor usage levels up to | not for flavor use. |
Associate Allied Chemicals
Quality, Service and Values
Our aim is to become a reliable one-stop shop for our customers.
Indukern, S.A. F&F Ingredients Division
Commitment to quality
Idukern F&F Ingredients is your partner for the fragrance and flavor ingredients.
Lluch Essence S.L.
A family company dedicated to sales and distribution
Flexibility, availability, price and quality.
Penta International Corporation
Chemistry innovation
At Penta, our products and services help businesses do business better.
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
aldinyle 3880 (Synarome)
1-
cyanotridecane
myristic nitrile
myristo nitrile (Synarome)
myristonitrile
myristyl nitrile
myrystyl nitrile
nitriles, C14-18
oranile (Givaudan)
tetradecane nitrile
tetradecanenitrile
tetradecanonitrile
tridecyl cyanide
N-
tridecyl cyanide
Try the PubMed Search.