ammonium palmitate
hexadecanoic acid, ammonium salt (1:1)
Identification
| Name | ammonium palmitate |
| CAS Number | 593-26-0 |
| EINECS | 209-785-6 |
| FDA UNII | W0481SHF2Z |
| Molecular Formula | C16 H35 N O2 |
| Molecular Weight | 273.46035000 |
| MDL Number | MFCD00152244 |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 22.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 340.60 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Vapor Pressure | 0.000033 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 309.00 °F. TCC ( 154.10 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 7.154 (est) |
| Soluble in | water, 5.653 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | information only not used for fragrances or flavors |
| Recommendation for ammonium palmitate usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for ammonium palmitate flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
azane;hexadecanoic acid
hexadecanoic acid ammoniate (1:1)
hexadecanoic acid ammonium salt
hexadecanoic acid, ammonium salt
hexadecanoic acid, ammonium salt (1:1)
PubMed:
Cyanamide mediated syntheses under plausible primitive earth conditions. V. The synthesis of phosphatidic acids.
PubMed:
Cyanamide mediated syntheses under plausible primitive earth conditions. IV. The synthesis of acylglycerols.
PubMed:
The substrate specificity of carnitine acetyltransferase.