auroglaucin
2-[(1E,3E,5E)-1,3,5-heptatrien-1-yl]-3,6-dihydroxy-5-(3-methyl-2-buten-1-yl)benzaldehyde
Identification
| Name | auroglaucin |
| IUPAC | 2-[(1E,3E,5E)-hepta-1,3,5-trienyl]-3,6-dihydroxy-5-(3-methylbut-2-enyl)benzaldehyde |
| CAS Number | 41451-81-4 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C19 H22 O3 |
| Molecular Weight | 298.38194000 |
| Nikkaji Number | J19.329A |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 477.10 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 494.00 °F. TCC ( 256.50 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 6.210 (est) |
| Soluble in | water, 0.08557 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for auroglaucin usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for auroglaucin flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
auroglaucine
benzaldehyde, 2-[(1E,3E,5E)-1,3,5-heptatrien-1-yl]-3,6-dihydroxy-5-(3-methyl-2-buten-1-yl)-
2-[(1E,3E,5E)-
hepta-1,3,5-trienyl]-3,6-dihydroxy-5-(3-methylbut-2-enyl)benzaldehyde
2-[(1E,3E,5E)-1,3,5-
heptatrien-1-yl]-3,6-dihydroxy-5-(3-methyl-2-buten-1-yl)benzaldehyde
2-(1,3,5-
heptatrienyl)-3,6-dihydroxy-5-(3-methyl-2-butenyl) benzaldehyde
PubMed:
Structure of flavoglaucin and auroglaucin.
PubMed:
[Synthetic studies on echinulin and related natural products. IV. Isolation, structure and synthesis of flavoglaucin-auroglaucin type natural products isolated from Aspergillus amstelodami (author's transl)].
PubMed:
Inhibitory effects of benzaldehyde derivatives from the marine fungus Eurotium sp. SF-5989 on inflammatory mediators via the induction of heme oxygenase-1 in lipopolysaccharide-stimulated RAW264.7 macrophages.
PubMed:
Prenylated indole diketopiperazine alkaloids from a mangrove rhizosphere soil derived fungus Aspergillus effuses H1-1.
PubMed:
Benzyl derivatives with in vitro binding affinity for human opioid and cannabinoid receptors from the fungus Eurotium repens.
PubMed:
Antioxidants produced by Eurotium herbariorum of filamentous fungi used for the manufacture of karebushi, dried bonito (Katsuobushi).
PubMed:
Secondary metabolites from Eurotium species, Aspergillus calidoustus and A. insuetus common in Canadian homes with a review of their chemistry and biological activities.