hydroxyambran
ambranextra
Identification
| Name | hydroxyambran |
| IUPAC | 2-cyclododecylpropan-1-ol |
| CAS Number | 118562-73-5 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C15 H30 O |
| Molecular Weight | 226.40330000 |
| Nikkaji Number | J1.646.197K |
Regulatory
Physical Properties
| Appearance | colorless to pale yellow solid (est) |
| Assay | 97.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 34.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 300.00 to 308.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Flash Point | 285.00 °F. TCC ( 140.56 °C. ) |
| logP (o/w) | 6.137 (est) |
| Shelf Life | 24.00 month(s) or longer if stored properly. |
| Storage | store in cool, dry place in tightly sealed containers, protected from heat and light. |
| Soluble in | alcohol |
| Insoluble in | water |
| Stability | acid |
Cosmetic Information
| CosIng | cosmetic data |
| Cosmetic Uses | perfuming agents |
Organoleptic Properties
| Odor Description |
at 10.00 % in dipropylene glycol. woody-amber, very powerful Woody-amber, very powerful Woody-amber. Powerful
|
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | fragrance agents |
| RIFM Fragrance Material Safety Assessment | Search |
| Recommendation for hydroxyambran usage levels up to | 5.0000 % in the fragrance concentrate. |
| Recommendation for hydroxyambran flavor usage levels up to | not for flavor use. |
Berje Inc.
Where the world comes to its senses
Where the world comes to its senses - Berjé is a global distributor of Essential Oils and Aromatic Chemicals.
Indukern, S.A. F&F Ingredients Division
Commitment to quality
Idukern F&F Ingredients is your partner for the fragrance and flavor ingredients.
Lluch Essence S.L.
A family company dedicated to sales and distribution
Flexibility, availability, price and quality.
M&U International LLC
Steady supply & demand
Meeting customers increasing demands at home as well as abroad.
Pell Wall Perfumes
Hand-made fragrances
Pell Wall maintains a broad palette of ingredients & in order to keep stocks fresh & the options wide we also sell from our own stock.
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
ambranextra
cyclododecaneethanol, b-methyl-
2-(
cyclododecyl) propan-1-ol
2-
cyclododecylpropan-1-ol
hydroxyambran
beta-
methyl cyclododecane ethanol
Try the PubMed Search.