biflorin (capraria)
naphtho[1,8-bc]pyran-7,8-dione, 6,9-dimethyl-3-(4-methyl-3-penten-1-yl)-
Identification
| Name | biflorin (capraria) |
| CAS Number | 99671-97-3 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C20 H20 O3 |
| Molecular Weight | 308.37700000 |
| Nikkaji Number | J91.883K |
| Beilstein | 0034279 |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 485.40 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 418.00 °F. TCC ( 214.30 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 5.060 (est) |
| Soluble in | water, 0.06461 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | intramuscular-mouse LD50 50 mg/kg |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for biflorin (capraria) usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for biflorin (capraria) flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
6,9-
dimethyl-3-(4-methyl-3-penten-1-yl)benzo[de]chromene-7,8-dione
6,9-
dimethyl-3-(4-methyl-3-pentenyl)naphtho(1,8-bc)pyran-7,8-dione
6,9-
dimethyl-3-(4-methylpent-3-en-1-yl)benzo[de]chromene-7,8-dione
naphtho(1,8-bc)pyran-7,8-dione, 6,9-dimethyl-3-(4-methyl-3-pentenyl)-
naphtho[1,8-bc]pyran-7,8-dione, 6,9-dimethyl-3-(4-methyl-3-penten-1-yl)-
PubMed:
A novel o-naphtoquinone inhibits N-cadherin expression and blocks melanoma cell invasion via AKT signaling.
PubMed:
Inhibition of metastatic potential of B16-F10 melanoma cell line in vivo and in vitro by biflorin.
PubMed:
The in-vitro and in-vivo inhibitory activity of biflorin in melanoma.
PubMed:
Evaluation of the cytotoxic and antimutagenic effects of biflorin, an antitumor 1,4 o-naphthoquinone isolated from Capraria biflora L.
PubMed:
Antimicrobial compounds from the Australian desert plant Eremophila neglecta.
PubMed:
Antitumor activity of biflorin, an o-naphthoquinone isolated from Capraria biflora.
PubMed:
Alternative procedure for the synthesis of Mansonone F and Biflorin precursor.
PubMed:
Phenolic constituents from the rhizomes of Dryopteris crassirhizoma.
PubMed:
Bioactivity of biflorin, a typical o-naphthoquinone isolated from Capraria biflora L.
PubMed:
Isolation of virus-cell fusion inhibitory components from Eugenia caryophyllata.
PubMed:
Spice constituents scavenging free radicals and inhibiting pentosidine formation in a model system.
PubMed:
Capillary electrophoretic determination of the constituents of paeoniae radix.
PubMed:
Compounds from Syzygium aromaticum possessing growth inhibitory activity against oral pathogens.
PubMed:
Biflorin: an o-naphthoquinone of clinical significance.
PubMed:
Novel findings about management of gastric cancer: a summary from 10th IGCC.