cyclohexane propionaldehyde
3-cyclohexylpropionaldehyde
Identification
| Name | cyclohexane propionaldehyde |
| IUPAC | 3-cyclohexylpropanal |
| CAS Number | 4361-28-8 |
| EINECS | 224-446-2 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C9 H16 O |
| Molecular Weight | 140.22572000 |
| MDL Number | MFCD00012280 |
| Nikkaji Number | J205.744A |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 195.20 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Vapor Pressure | 0.400000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 174.00 °F. TCC ( 78.90 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 2.970 (est) |
| Soluble in | water, 193.5 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for cyclohexane propionaldehyde usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for cyclohexane propionaldehyde flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
cyclohexanepropanal
cyclohexanepropionaldehyde
3-
cyclohexyl propanal
3-
cyclohexyl propionaldehyde
3-
cyclohexylpropanal
3-
cyclohexylpropionaldehyde
Try the PubMed Search.