aspergillic acid
1-hydroxy-6-(1-methylpropyl)-3-(2-methylpropyl)-2(1H)-pyrazinone
Identification
| Name | aspergillic acid |
| CAS Number | 490-02-8 |
| FDA UNII | 41YKP41T0A |
| Molecular Formula | C12 H20 N2 O2 |
| Molecular Weight | 224.30380000 |
| MDL Number | MFCD00597205 |
| Nikkaji Number | J12.576H |
| Beilstein | 0882390 |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 98.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 336.30 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 315.00 °F. TCC ( 157.20 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 1.810 (est) |
| Soluble in | water, 929.3 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | intraperitoneal-mouse LDLo 150 mg/kg |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for aspergillic acid usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for aspergillic acid flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
6-
butan-2-yl-1-hydroxy-3-(2-methylpropyl)pyrazin-2-one
6-sec-
butyl-1-hydroxy-3-isobutyl-2(1h)-pyrazinone
granegillin
1-
hydroxy-6-(1-methyl propyl)-3-(2-methyl propyl)-2(1H)-pyrazinone
1-
hydroxy-6-(1-methylpropyl)-3-(2-methylpropyl)-2(1H)-pyrazinone
pyrazinol, 6-(1-methylpropyl)-3-(2-methylpropyl)-, 1-oxide, (+)-
2(1H)-
pyrazinone, 1-hydroxy-6-(1-methylpropyl)-3-(2-methylpropyl)-
2(1H)-
pyrazinone, 1-hydroxy-6-(1-methylpropyl)-3-(2-methylpropyl)- (+)- (9CI)
PubMed:
New mycotoxins from marine-derived fungus Aspergillus sp. SCSGAF0093.
PubMed:
Biosynthesis, characterization and biological evalutation of Fe(III) and Cu(II) complexes of neoaspergillic acid, a hydroxamate siderophore produced by co-cultures of two marine-derived mangrove epiphytic fungi.
PubMed:
Aspergillus novoparasiticus: a new clinical species of the section Flavi.
PubMed:
Rapid analysis of fungal cultures and dried figs for secondary metabolites by LC/TOF-MS.
PubMed:
Two novel aflatoxin-producing Aspergillus species from Argentinean peanuts.
PubMed:
Taxonomic comparison of three different groups of aflatoxin producers and a new efficient producer of aflatoxin B1, sterigmatocystin and 3-O-methylsterigmatocystin, Aspergillus rambellii sp. nov.
PubMed:
Fungal populations and mycotoxins in silage in Assiut and Sohag governorates in Egypt, with a special reference to characteristic Aspergilli toxins.
PubMed:
[Mystery of fermented foods--There are friendly molds too!].
PubMed:
Aspergillic acids produced by mixed cultures of Aspergillus flavus and Aspergillus nidulans.
PubMed:
Toxicity, analysis, and production of aspergillic acid and its analogues.
PubMed:
New analogues of aspergillic acid derived from methionine.
PubMed:
Nitrification of aspartate by Aspergillus flavus.
PubMed:
Biosynthesis of compounds similar to aspergillic acid.
PubMed:
[Synthesis of DL-aspergillic acid and deoxyaspergillic acid].
PubMed:
Interference with valine and isoleucine biosynthesis by cyclic hydroxamic acids.
PubMed:
Biosynthesis of aspergillic acid.
PubMed:
Aspergillic acid; an antibiotic substance produced by Aspergillus flavus.
PubMed:
Synthesis of pyrazine cyclic hydroxamic acids related to aspergillic acid.
PubMed:
Analogs of aspergillic acid; various antibacterial heterocyclic hydroxamic acids.
PubMed:
Analogs of aspergillic acid; the tautomerism of the hydroxypyridine-N-oxides.
PubMed:
On the mode of iron binding by siderophilin, conalbumin, hydroxylamine, aspergillic acid, and other hydroxamic acids.
PubMed:
Structure of the antibacterial compound, aspergillic acid.
PubMed:
On the nature of iron binding by siderophilin, conlbumin, hydroxylamine, aspergillic acid, and related hydroxamic acids.
PubMed:
The rapid recognition of aspergillic acid.
PubMed:
The Rapid Recognition of Aspergillic Acid.
PubMed:
Production of Aspergillic Acid by Surface Cultures of Aspergillus flavus.
PubMed:
Pyrazine derivatives; a synthesis of a racemic 2-hydroxy-3 : 6-di-sec.-butylpyrazine and its relationship to deoxyaspergillic acid.
PubMed:
The antibiotic properties of a bismuth aspergillic acid complex.
PubMed:
Potentiation of the antibiotic activity of aspergillic acid by bismuth.
PubMed:
Potentiation of the Antibiotic Activity of Aspergillic Acid by Bismuth.
PubMed:
The effect of cobalt on the antitubercular activity of aspergillic acid.
PubMed:
Studies on Aspergillus Flavus: I. Biological Properties of Crude and Purified Aspergillic Acid.
PubMed:
Studies on Antibacterial Products Formed by Molds: I. Aspergillic Acid, a Product of a Strain of Aspergillus Flavus.