cumambrin B
guaia-3,11(13)-dien-12-oic acid, 6-a,8,10-trihydroxy-, 12,6-lactone
Identification
| Name | cumambrin B |
| IUPAC | (3aR,4S,6R,6aR,9aR,9bR)-4,6-dihydroxy-6,9-dimethyl-3-methylidene-4,5,6a,7,9a,9b-hexahydro-3aH-azuleno[4,5-b]furan-2-one |
| CAS Number | 21982-83-2 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C15 H20 O4 |
| Molecular Weight | 264.32120000 |
| Nikkaji Number | J15.757K |
| Beilstein | 1287993 |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 468.89 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 351.00 °F. TCC ( 177.00 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | -0.641 (est) |
| Soluble in | water, 5995 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for cumambrin B usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for cumambrin B flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
artenovin
azuleno(4,5-b)furan-2(3H)-one, 3a,4,5,6,6a,7,9a,9b-octahydro-4,6-dihydroxy-6,9-dimethyl-3-methylene-, (3aR-(3aa,4a,6a,6aa,9aa,9bb))-
4,6-
dihydroxy-6,9-dimethyl-3-methylidene-3a,4,5,6,6a,7,9a,9b-octahydroazuleno[4,5-b]furan-2(3H)-one
(3aR,4S,6R,6aR,9aR,9bR)-4,6-
dihydroxy-6,9-dimethyl-3-methylidene-4,5,6a,7,9a,9b-hexahydro-3aH-azuleno[4,5-b]furan-2-one
guaia-3,11(13)-dien-12-oic acid, 6-a,8,10-trihydroxy-, 12,6-lactone
3a,4,5,6,6a,7,9a,9b-
octahydro-4,6-dihydroxy-6,9-dimethyl-3-methyleneazuleno(4,5-b)furan-2(3H)-one (3aR-(3aa,4a,6a,6aa,9aa,9bb))-
PubMed:
Lycopsamine and cumambrin B from Eupatorium maculatum.
PubMed:
Further sesquiterpene lactones from Anthemis carpatica.
PubMed:
Structural analogues of cumambrin B from the flower of Chrysanthemum boreale.