3-ethyl pyridine
3-ethylpyridine
Identification
| Name | 3-ethyl pyridine |
| IUPAC | 3-ethylpyridine |
| CAS Number | 536-78-7 |
| EINECS | 208-647-2 |
| FDA UNII | A25I3EZ88V |
| Molecular Formula | C7 H9 N |
| Molecular Weight | 107.15573000 |
| MDL Number | MFCD00006413 |
| Nikkaji Number | J15.069J |
| Beilstein | 0106479 |
| CoE Number | 11386 |
| XlogP3 | 1.70 (est) |
Regulatory
| JECFA Food Flavoring | 1315 3-ethylpyridine |
| DG SANTE Food Flavourings | 14.061 3-ethylpyridine |
| FEMA Number | 3394 |
| FDA | No longer provide for the use of these seven synthetic flavoring substances |
| FDA Mainterm (SATF) | 536-78-7 ; 3-ETHYLPYRIDINE |
Physical Properties
| Appearance | brownish clear liquid (est) |
| Assay | 98.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Specific Gravity | 0.95100 to 0.95700 @ 25.00 °C. |
| Pounds per Gallon - (est). | 7.913 to 7.963 |
| Refractive Index | 1.49900 to 1.50500 @ 20.00 °C. |
| Melting Point | -76.90 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 166.00 °C. @ 762.00 mm Hg |
| Vapor Pressure | 2.530000 mmHg @ 25.00 °C. |
| Flash Point | 121.00 °F. TCC ( 49.44 °C. ) |
| logP (o/w) | 1.660 |
| Soluble in | alcohol |
| Insoluble in | water |
Cosmetic Information
| CosIng | cosmetic data |
| Cosmetic Uses | perfuming agents |
Organoleptic Properties
| Odor Description | at 0.10 % in dipropylene glycol. |
| Taste Description | caramellic roasted hazelnut |
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| European information | Most important hazard(s): |
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | flavor and fragrance agents |
| RIFM Fragrance Material Safety Assessment | Search |
| Recommendation for 3-ethyl pyridine usage levels up to | 0.0100 % in the fragrance concentrate. |
| Maximised Survey-derived Daily Intakes (MSDI-EU) | 9.30 (μg/capita/day) |
| Maximised Survey-derived Daily Intakes (MSDI-USA) | 3.00 (μg/capita/day) |
| Structure Class | II |
| baked goods | - |
| beverages(nonalcoholic) | - |
| beverages(alcoholic) | - |
| breakfast cereal | - |
| cheese | - |
| chewing gum | - |
| condiments / relishes | - |
| confectionery froastings | - |
| egg products | - |
| fats / oils | - |
| fish products | - |
| frozen dairy | - |
| fruit ices | - |
| gelatins / puddings | - |
| granulated sugar | - |
| gravies | - |
| hard candy | - |
| imitation dairy | - |
| instant coffee / tea | - |
| jams / jellies | - |
| meat products | - |
| milk products | - |
| nut products | - |
| other grains | - |
| poultry | - |
| processed fruits | - |
| processed vegetables | - |
| reconstituted vegetables | - |
| seasonings / flavors | - |
| snack foods | - |
| soft candy | - |
| soups | - |
| sugar substitutes | - |
| sweet sauces | - |
Alfrebro LLC/ Archer Daniels Midland Company
Let's get reacquainted
Building great taste with aroma chemicals, extracts, and distillates
Augustus Oils Ltd
The Premier Supplier
Augustus Oils Ltd, in harmony with nature - to present it at its best...
Beijing Lys Chemicals Co, LTD.
From Grams to Tons
Fine chemical high-tech company which contains R&D, production, and sales.
Charkit Chemical Corporation
The Specialty Chemical Specialists
Explore this website to discover the products and services that Charkit provides for your industry and please contact us directly to find out how we can be of service to you.
Endeavour Specialty Chemicals Ltd
Expertise in high impact aroma chemicals
Endeavour Speciality Chemicals offers high-impact aroma chemicals, at small to medium scale.
H. Interdonati, Inc.
Innovative products
Because your flavors and fragrances are only as good as their source "Since 1952"
Jiangyin Healthway International Trade Co., Ltd
Independent Ingredients Supplier
We provide custom synthesis and contract manufacturing from milligrams to metric tonnes.
Lluch Essence S.L.
A family company dedicated to sales and distribution
Flexibility, availability, price and quality.
M&U International LLC
Steady supply & demand
Meeting customers increasing demands at home as well as abroad.
Penta International Corporation
Chemistry innovation
At Penta, our products and services help businesses do business better.
Robinson Brothers Limited
Providing Excellence in Chemistry
Award-winning UK chemical manufacturer of chemical intermediates and high-impact aroma chemicals.
Sigma-Aldrich
Complete Supply Chain
The perfect blend of products and services that bring your creativity to life.
Sunaux International
Buy With Confidence
We have industry leading processes and procedures to ensure nothing but the most reliable product.
Synerzine, Inc.
Innovation. Customization. Aroma Ingredients.
Synerzine is a leading supplier of flavor and fragrance ingredients.
R C Treatt and Co Ltd
Innovative ingredient solutions
World-leading innovative ingredient solutions provider for the flavour, fragrance and FMCG industries.
Qingdao Free Trade Zone United International Co Ltd
Quality Products
A partner in your supply chain solution.
WholeChem, LLC
Connecting Innovators To the Building Blocks Of the Universe
Custom manufacturer and distributor of specialty ingredients. We make global local.