durenol
phenol, 2,3,5,6-tetramethyl-
Identification
| Name | durenol |
| IUPAC | 2,3,5,6-tetramethylphenol |
| CAS Number | 527-35-5 |
| EINECS | 208-415-0 |
| FDA UNII | D3E9LGC5N8 |
| Molecular Formula | C10 H14 O |
| Molecular Weight | 150.22078000 |
| Nikkaji Number | J43.370E |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 118.50 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 247.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Soluble in | water, 198.4 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for durenol usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for durenol flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
phenol, 2,3,5,6-tetramethyl-
2,3,5,6-
tetramethyl phenol
2,3,5,6-
tetramethylphenol
PubMed:
Aerial Warfare: A Volatile Dialogue between the Plant Pathogen Verticillium longisporum and Its Antagonist Paenibacillus polymyxa.
PubMed:
Chemical composition and biological evaluation of essential oils of Pulicaria jaubertii.
PubMed:
Chemical composition of essential oils and in vitro antioxidant activity of fresh and dry leaves crude extracts of medicinal plant of Lactuca Sativa L. native to Sultanate of Oman.