1,2-butylene carbonate
carbonic acid, cyclic ethylethylene ester
Identification
| Name | 1,2-butylene carbonate |
| IUPAC | 4-ethyl-1,3-dioxolan-2-one |
| CAS Number | 4437-85-8 |
| FDA UNII | I64G2S50OV |
| Molecular Formula | C5 H8 O3 |
| Molecular Weight | 116.11636000 |
| MDL Number | MFCD00143317 |
| Nikkaji Number | J261.909A |
| Beilstein | 0108553 |
| XlogP3 | 0.10 (est) |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 238.73 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Vapor Pressure | 0.042000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 263.00 °F. TCC ( 128.40 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 0.099 (est) |
| Soluble in | water, 3.38e+004 mg/L @ 25 °C (est) |
Cosmetic Information
| CosIng | cosmetic data |
| Cosmetic Uses | skin conditioning |
No sensory data available
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| Oral/Parenteral Toxicity | oral-rat LD50 > 5000 mg/kg |
| Dermal Toxicity | skin-rabbit LD50 > 2000 mg/kg |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | cosmetic ingredient for skin conditioning |
| Recommendation for 1,2-butylene carbonate usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for 1,2-butylene carbonate flavor usage levels up to | not for flavor use. |
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
butylene carbonate
carbonic acid, cyclic ethylethylene ester
1,3-
dioxolan-2-one, 4-ethyl-
4-
ethyl-1,3-dioxolan-2-one
texacar F-100
PubMed:
Direct Yellow and Methylene Blue liquid-liquid extraction with alkylene carbonates.