cyclamen propanal
bourgeonal (Givaudan)
Identification
| Name | cyclamen propanal |
| IUPAC | 3-(4-tert-butylphenyl)propanal |
| CAS Number | 18127-01-0 |
| EINECS | 242-016-2 |
| FDA UNII | H3XVS6E70V |
| Molecular Formula | C13 H18 O |
| Molecular Weight | 190.28566000 |
| MDL Number | MFCD00169819 |
| Nikkaji Number | J260.882K |
| Beilstein | 2439407 |
Regulatory
Physical Properties
| Appearance | colorless to pale yellow clear liquid (est) |
| Assay | 98.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Specific Gravity | 0.95500 to 0.96100 @ 25.00 °C. |
| Pounds per Gallon - (est). | 7.947 to 7.996 |
| Refractive Index | 1.50800 to 1.51200 @ 20.00 °C. |
| Boiling Point | 111.00 °C. @ 5.00 mm Hg, 300.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Vapor Pressure | 0.009000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | > 200.00 °F. TCC ( > 93.33 °C. ) |
| logP (o/w) | 3.486 (est) |
| Soluble in | alcohol |
| Insoluble in | water |
Cosmetic Information
| CosIng | cosmetic data |
| Cosmetic Uses | perfuming agents |
Organoleptic Properties
| Odor Strength | medium , |
| Substantivity | 104 hour(s) at 100.00 % |
| Odor Description |
at 10.00 % in dipropylene glycol. Floral, Green, Muguet, Fresh, Powerful fresh, strong-floral, muguet-note, watery fresh floral watery muguet-note lilial sandalwood-depth powerful, fresh, watery fragrance of lilies of the valley with a touch of greenery
|
| Odor sample from | Naarden International |
Safety Information
| European information | Most important hazard(s): |
| Oral/Parenteral Toxicity | oral-rat LD50 2700 mg/kg |
| Dermal Toxicity | skin-rabbit LDLo 5000 mg/kg |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | fragrance agents |
| RIFM Fragrance Material Safety Assessment | Search |
| IFRA Critical Effect | Dermal sensitization and systemic toxicity |
| fragrance material specification | Should not be used such that the level in the finished cosmetic product exceeds 0.6%. Based on test results showing sensitising potential and no sensitisation reactions when tested at 6%. (IFRA guidelines). |
| IFRA RESTRICTION LIMITS IN THE FINISHED PRODUCT (%) | Category 1: Products applied to the lips |
| Notes | IFRA FLAVOR REQUIREMENTS: |
| Recommendation for cyclamen propanal flavor usage levels up to | not for flavor use. |
Augustus Oils Ltd
The Premier Supplier
Augustus Oils Ltd, in harmony with nature - to present it at its best...
Berje Inc.
Where the world comes to its senses
Where the world comes to its senses - Berjé is a global distributor of Essential Oils and Aromatic Chemicals.
BOC Sciences
Best of Chemicals Supplier
Quality supplier of research chemicals and biochemicals including inhibitors, building blocks, GMP Products, impurities and metabolites, APIs for Veterinary, Natural Compounds, ADCs, Stem Cell Molecul...
Indukern, S.A. F&F Ingredients Division
Commitment to quality
Idukern F&F Ingredients is your partner for the fragrance and flavor ingredients.
Jiangyin Healthway International Trade Co., Ltd
Independent Ingredients Supplier
We provide custom synthesis and contract manufacturing from milligrams to metric tonnes.
Lluch Essence S.L.
A family company dedicated to sales and distribution
Flexibility, availability, price and quality.
M&U International LLC
Steady supply & demand
Meeting customers increasing demands at home as well as abroad.
O'Laughlin Industries Inc.
Manufacturer of chemicals and ingredients used in flavors, fragrances, food, beverages and cosmetics
Leading the Flavor and Fragrance Industry since 1980.
OQEMA
With a focus on providing the highest level of service
OQEMA has established itself at the forefront of the global chemical industry.
Penta International Corporation
Chemistry innovation
At Penta, our products and services help businesses do business better.
The John D. Walsh Company, Inc
Suppliers Since 1942
Supplying the fragrance and flavor industry with high quality products.
The Lermond Company
Your Sourcing Resource
The Lermond family has been sourcing raw materials for the flavor and fragrance industry for nearly 7 decades.
Vigon International
Passion for Simplicity
Manufacturer and supplier of high quality flavor and fragrance ingredients.