arabenoic acid
5-hydroxy-3-methoxy-2-pentenoic acid
Identification
| Name | arabenoic acid |
| CAS Number | 136468-08-1 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C6 H10 O4 |
| Molecular Weight | 146.14250000 |
| Nikkaji Number | J399.028A |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 346.56 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 301.00 °F. TCC ( 149.20 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | -0.204 (est) |
| Soluble in | water, 1e+006 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for arabenoic acid usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for arabenoic acid flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
5-
hydroxy-3-methoxy-2-pentenoic acid
(E)-5-
hydroxy-3-methoxypent-2-enoic acid
2-
pentenoic acid, 5-hydroxy-3-methoxy-, (E)-
PubMed:
Arabenoic acid, a natural product herbicide of fungal origin.