potassium pentadecanoate
Identification
| Name | potassium pentadecanoate |
| CAS Number | 17378-35-7 |
| EINECS | 241-415-9 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C15 H29 K O2 |
| Molecular Weight | 280.49283000 |
| Nikkaji Number | J287.032K |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Soluble in | water, 85.15 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | food additive |
| Recommendation for potassium pentadecanoate usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for potassium pentadecanoate flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
pentadecanoic acid potassium salt
potassium;pentadecanoate
Try the PubMed Search.