6-methyl quinoline
6-methylquinoline
Identification
| Name | 6-methyl quinoline |
| IUPAC | 6-methylquinoline |
| CAS Number | 91-62-3 |
| EINECS | 202-084-6 |
| FDA UNII | K14453I13N |
| Molecular Formula | C10 H9 N |
| Molecular Weight | 143.18873000 |
| MDL Number | MFCD00006804 |
| Nikkaji Number | J800A |
| Beilstein | 0110336 |
| CoE Number | 2339 |
| XlogP3 | 2.60 (est) |
Regulatory
| JECFA Food Flavoring | 1302 6-methylquinoline |
| DG SANTE Food Flavourings | 14.042 6-methylquinoline |
| FEMA Number | 2744 |
| FDA | No longer provide for the use of these seven synthetic flavoring substances |
| FDA Mainterm (SATF) | 91-62-3 ; 6-METHYLQUINOLINE |
Physical Properties
| Appearance | pale yellow to amber brown clear liquid (est) |
| Assay | 98.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Specific Gravity | 1.06000 to 1.06600 @ 25.00 °C., 1.06300 to 1.07100 @ 20.00 °C. |
| Pounds per Gallon - (est). | 8.820 to 8.870 |
| Pounds per Gallon - est. | 8.856 to 8.922 |
| Refractive Index | 1.61100 to 1.61700 @ 20.00 °C. |
| Melting Point | -22.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 259.00 to 261.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Vapor Pressure | 0.022000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | > 230.00 °F. TCC ( > 110.00 °C. ) |
| logP (o/w) | 2.570 |
| Soluble in | alcohol |
| Insoluble in | water |
Cosmetic Information
| CosIng | cosmetic data |
| Cosmetic Uses | perfuming agents |
Organoleptic Properties
| Odor Strength | high , |
| Substantivity | 400 hour(s) at 10.00 % in dipropylene glycol |
| Odor Description | at 1.00 % in dipropylene glycol. |
| Odor sample from | International Flavors & Fragrances Inc. |
| Taste Description | sweet animal tonka naphthyl tobacco anisic phenolic |
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| European information | Most important hazard(s): |
| Human Experience | 2 % solution: no irritation or sensitization. |
| Oral/Parenteral Toxicity | oral-rat LD50 800 mg/kg |
| Dermal Toxicity | skin-rabbit LD50 5000 mg/kg |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | flavor and fragrance agents |
| RIFM Fragrance Material Safety Assessment | Search |
| Recommendation for 6-methyl quinoline usage levels up to | 1.0000 % in the fragrance concentrate. |
| Maximised Survey-derived Daily Intakes (MSDI-EU) | 0.32 (μg/capita/day) |
| Maximised Survey-derived Daily Intakes (MSDI-USA) | 0.01 (μg/capita/day) |
| Structure Class | III |
| baked goods | - |
| beverages(nonalcoholic) | - |
| beverages(alcoholic) | - |
| breakfast cereal | - |
| cheese | - |
| chewing gum | - |
| condiments / relishes | - |
| confectionery froastings | - |
| egg products | - |
| fats / oils | - |
| fish products | - |
| frozen dairy | - |
| fruit ices | - |
| gelatins / puddings | - |
| granulated sugar | - |
| gravies | - |
| hard candy | - |
| imitation dairy | - |
| instant coffee / tea | - |
| jams / jellies | - |
| meat products | - |
| milk products | - |
| nut products | - |
| other grains | - |
| poultry | - |
| processed fruits | - |
| processed vegetables | - |
| reconstituted vegetables | - |
| seasonings / flavors | - |
| snack foods | - |
| soft candy | - |
| soups | - |
| sugar substitutes | - |
| sweet sauces | - |
| Dairy products, excluding products of category 02.0 (01.0) | 0.02400 |
| Fats and oils, and fat emulsions (type water-in-oil) (02.0) | 2.90000 |
| Edible ices, including sherbet and sorbet (03.0) | - |
| Processed fruit (04.1) | - |
| Processed vegetables (incl. mushrooms & fungi, roots & tubers, pulses and legumes), and nuts & seeds (04.2) | - |
| Confectionery (05.0) | 2.90000 |
| Chewing gum (05.3) | - |
| Cereals and cereal products, incl. flours & starches from roots & tubers, pulses & legumes, excluding bakery (06.0) | 5.00000 |
| Bakery wares (07.0) | 1.50000 |
| Meat and meat products, including poultry and game (08.0) | - |
| Fish and fish products, including molluscs, crustaceans and echinoderms (MCE) (09.0) | - |
| Eggs and egg products (10.0) | - |
| Sweeteners, including honey (11.0) | - |
| Salts, spices, soups, sauces, salads, protein products, etc. (12.0) | 1.20000 |
| Foodstuffs intended for particular nutritional uses (13.0) | - |
| Non-alcoholic ("soft") beverages, excl. dairy products (14.1) | 0.00058 |
| Alcoholic beverages, incl. alcohol-free and low-alcoholic counterparts (14.2) | - |
| Ready-to-eat savouries (15.0) | - |
| Composite foods (e.g. casseroles, meat pies, mincemeat) - foods that could not be placed in categories 01.0 - 15.0 (16.0) | - |
Augustus Oils Ltd
The Premier Supplier
Augustus Oils Ltd, in harmony with nature - to present it at its best...
Indukern, S.A. F&F Ingredients Division
Commitment to quality
Idukern F&F Ingredients is your partner for the fragrance and flavor ingredients.
Lluch Essence S.L.
A family company dedicated to sales and distribution
Flexibility, availability, price and quality.
OQEMA
With a focus on providing the highest level of service
OQEMA has established itself at the forefront of the global chemical industry.
Penta International Corporation
Chemistry innovation
At Penta, our products and services help businesses do business better.
Sigma-Aldrich
Complete Supply Chain
The perfect blend of products and services that bring your creativity to life.
Synerzine, Inc.
Innovation. Customization. Aroma Ingredients.
Synerzine is a leading supplier of flavor and fragrance ingredients.