santolina alcohol
Identification
| Name | santolina alcohol |
| IUPAC | 3-ethenyl-2,5-dimethylhex-4-en-2-ol |
| CAS Number | 21149-19-9 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C10 H18 O |
| Molecular Weight | 154.25266000 |
| Nikkaji Number | J1.483.381A |
Regulatory
Physical Properties
| Appearance | colorless clear liquid (est) |
| Assay | 97.00 to 100.00 sum of isomers |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Refractive Index | 1.46300 @ 20.00 °C. |
| Boiling Point | 217.00 to 218.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Flash Point | 177.00 °F. TCC ( 80.56 °C. ) |
| Soluble in | water, 351.9 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for santolina alcohol usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for santolina alcohol flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
2,5-
dimethyl-3-vinyl-4-hexen-2-ol
3-
ethenyl-2,5-dimethylhex-4-en-2-ol
4-
hexen-2-ol, 3-ethenyl-2,5-dimethyl-
Try the PubMed Search.