(±)-8,9-dehydrotheaspirone
(+/-)-2,6,10,10-tetramethyl-1-oxaspiro[4.5]deca-2,6-dien-8-one
Identification
| Name | (±)-8,9-dehydrotheaspirone |
| IUPAC | (±)-2,6,10,10-tetramethyl-1-oxaspiro[4.5]deca-7,9-dien-3-one |
| CAS Number | 80957-74-0 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C13 H18 O2 |
| Molecular Weight | 206.28486000 |
Regulatory
| JECFA Food Flavoring | 2060 (+/-)-2,6,10,10-tetramethyl-1-oxaspiro[4.5]deca-2,6-dien-8-one |
| FEMA Number | 4662 |
| FDA | No longer provide for the use of these seven synthetic flavoring substances |
| FDA Mainterm (SATF) | 80722-28-7 ; (+/-)-2,6,10,10-TETRAMETHYL-1-OXASPIRO[4,5]DECA-2,6-DIEN-8-ONE |
Physical Properties
| Appearance | white crystalline powder (est) |
| Assay | 98.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 105.00 to 106.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 99.00 to 100.00 °C. @ 4.00 mm Hg |
| Vapor Pressure | 0.001000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 258.00 °F. TCC ( 125.70 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 2.634 (est) |
| Soluble in | water, 106 mg/L @ 25 °C (est) |
Organoleptic Properties
| Odor Description | woody floral |
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | flavoring agents |
| Recommendation for (±)-8,9-dehydrotheaspirone usage levels up to | not for fragrance use. |
| Structure Class | III |
| baked goods | - |
| beverages(nonalcoholic) | 2.00000 |
| beverages(alcoholic) | - |
| breakfast cereal | - |
| cheese | - |
| chewing gum | - |
| condiments / relishes | - |
| confectionery froastings | - |
| egg products | - |
| fats / oils | - |
| fish products | - |
| frozen dairy | - |
| fruit ices | - |
| gelatins / puddings | - |
| granulated sugar | - |
| gravies | - |
| hard candy | - |
| imitation dairy | - |
| instant coffee / tea | 2.00000 |
| jams / jellies | - |
| meat products | - |
| milk products | - |
| nut products | - |
| other grains | - |
| poultry | - |
| processed fruits | - |
| processed vegetables | - |
| reconstituted vegetables | - |
| seasonings / flavors | - |
| snack foods | - |
| soft candy | - |
| soups | - |
| sugar substitutes | - |
| sweet sauces | - |
Chemical sources Association Inc
Exchange of knowledge
Need This Item for Flavor? You can contact the Chemical Sources Association.
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
(±)-2,6,6,10-
tetramethyl-1-oxaspiro(4.5)deca-7,9-dien-3-one
(+/-)-2,6,10,10-
tetramethyl-1-oxaspiro[4.5]deca-2,6-dien-8-one
(±)-2,6,10,10-
tetramethyl-1-oxaspiro[4.5]deca-7,9-dien-3-one
3,6,10,10-
tetramethyl-4-oxaspiro[4.5]deca-6,8-dien-2-one
Try the PubMed Search.