7-hydroxcoumarin
7-hydroxy-2H-1-benzopyran-2-one
Identification
| Name | 7-hydroxcoumarin |
| IUPAC | 7-hydroxychromen-2-one |
| CAS Number | 93-35-6 |
| EINECS | 202-240-3 |
| FDA UNII | 60Z60NTL4G |
| Molecular Formula | C9 H6 O3 |
| Molecular Weight | 162.14442000 |
| MDL Number | MFCD00006878 |
| Nikkaji Number | J4.673F |
| Beilstein | 0127683 |
| XlogP3 | 1.60 (est) |
Regulatory
| FDA Mainterm (IAUFC) | 93-35-6 ; UMBELLIFERONE |
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Specific Gravity | 1.01700 to 1.02800 @ 25.00 °C., 1.01800 to 1.02900 @ 20.00 °C. |
| Pounds per Gallon - (est). | 8.462 to 8.554 |
| Pounds per Gallon - est. | 8.481 to 8.572 |
| Refractive Index | 1.51000 to 1.52100 @ 20.00 °C. |
| Melting Point | 230.50 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 382.08 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | > 212.00 °F. TCC ( > 100.00 °C. ) |
| logP (o/w) | 1.580 (est) |
| Soluble in | water, 1.138e+004 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| Oral/Parenteral Toxicity | intravenous-mouse LD50 450 mg/kg |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for 7-hydroxcoumarin usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for 7-hydroxcoumarin flavor usage levels up to | not for flavor use. |
BOC Sciences
Best of Chemicals Supplier
Quality supplier of research chemicals and biochemicals including inhibitors, building blocks, GMP Products, impurities and metabolites, APIs for Veterinary, Natural Compounds, ADCs, Stem Cell Molecul...
Glentham Life Sciences Ltd
The Chemical, Biochemical & Research Essentials Supplier
Glentham Life Sciences is a supplier of fine chemicals and raw materials with warehousing, laboratories and packaging facilities in the UK.
Penta International Corporation
Chemistry innovation
At Penta, our products and services help businesses do business better.
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
2H-1-
benzopyran-2-one, 7-hydroxy-
7-oxy
coumarin
coumarin, 7-hydroxy-
hydrangin
hydrangine
7-
hydroxy-1-benzopyran-2-one
7-
hydroxy-2H-1-benzopyran-2-one
7-
hydroxy-2H-chromen-2-one
7-
hydroxy-chromen-2-one
7-
hydroxychromen-2-one
7-
hydroxycoumarin
7-
oxidanylchromen-2-one
skimmetin
skimmetine
umbelliferone
Try the PubMed Search.