potassium gibberellate
gibberellic acid monopotassium salt
Identification
| Name | potassium gibberellate |
| CAS Number | 125-67-7 |
| EINECS | 204-749-6 |
| FDA UNII | H52L7VZB7S |
| Molecular Formula | C20 H23 K O5 |
| Molecular Weight | 382.49761000 |
| MDL Number | MFCD00083342 |
Regulatory
| FDA Mainterm (SATF) | 125-67-7 ; POTASSIUM GIBBERELLATE |
| FDA Regulation | FDA PART 172 -- FOOD ADDITIVES PERMITTED FOR DIRECT ADDITION TO FOOD FOR HUMAN CONSUMPTION |
Physical Properties
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 571.20 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 404.00 °F. TCC ( 206.90 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 2.243 (est) |
| Soluble in | water, 4.486e+005 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | malting of barley |
| Recommendation for potassium gibberellate usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for potassium gibberellate flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
gibberellic acid monopotassium salt
gibberellic acid potassium salt
gibberellin A3 potassium salt
PubMed:
Regreening of Valencia Orange as Influenced by Potassium Gibberellate.
J-Stage:
An Unusual Spliced Variant of DELLA Protein, a Negative Regulator of Gibberellin Signaling, in Lettuce
PubMed:
Influence of Temperature on the Response of Germinating Barley Grains to Potassium Gibberellate.