ammonium saccharin
ammonium 1,2-benzisothiazolin-3-one 1,1-dioxide
Identification
| Name | ammonium saccharin |
| IUPAC | azane; 1,1-dioxo-1,2-benzothiazol-3-one |
| CAS Number | 6381-61-9 |
| FDA UNII | 63Q3BCF15A |
| Molecular Formula | C7 H8 N2 O3 S |
| Molecular Weight | 200.21736000 |
Regulatory
| FDA Mainterm (SATF) | 6381-61-9 ; SACCHARIN, AMMONIUM SALT |
| FDA Regulation | FDA PART 180 -- FOOD ADDITIVES PERMITTED IN FOOD OR IN CONTACT WITH FOOD ON AN INTERIM BASIS PENDING ADDITIONAL STUDY |
Physical Properties
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 438.90 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Vapor Pressure | 0.000000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 427.00 °F. TCC ( 219.30 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 0.910 (est) |
| Soluble in | water, 789.2 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | sweetening agent only in special dietary foods |
| Recommendation for ammonium saccharin usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for ammonium saccharin flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
ammonium 1,2-benzisothiazolin-3-one 1,1-dioxide
ammonium 1,2-benzisothiazolin-3(2H)-one 1,1-dioxide
ammonium saccharinate
azane; 1,1-dioxo-1,2-benzothiazol-3-one
saccharin ammonium
saccharin ammonium salt
saccharinate ammonium
Try the PubMed Search.