dihydroasparagusic acid
3-mercapto-2-(mercaptomethyl)propanoic acid
Identification
| Name | dihydroasparagusic acid |
| IUPAC | 3-sulfanyl-2-(sulfanylmethyl)propanoic acid |
| CAS Number | 7634-96-0 |
| FDA UNII | Search |
| Molecular Formula | C4 H8 O2 S2 |
| Molecular Weight | 152.23616000 |
| Nikkaji Number | J434.425A |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Boiling Point | 305.50 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 281.00 °F. TCC ( 138.60 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 1.450 (est) |
| Soluble in | water, 3.245e+004 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | natural substances and extractives |
| Recommendation for dihydroasparagusic acid usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for dihydroasparagusic acid flavor usage levels up to | not for flavor use. |
No supplier data available
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
3-
mercapto-2-(mercaptomethyl)-propanoic acid
3-
mercapto-2-(mercaptomethyl)propanoic acid
propanoic acid, 3-mercapto-2-(mercaptomethyl)-
3-
sulfanyl-2-(sulfanylmethyl)propanoic acid
PubMed:
Dihydroasparagusic acid: antioxidant and tyrosinase inhibitory activities and improved synthesis.