epigallocatechin gallate
L-epigallocatechin gallate
Identification
| Name | epigallocatechin gallate |
| IUPAC | [(2R,3R)-5,7-dihydroxy-2-(3,4,5-trihydroxyphenyl)-3,4-dihydro-2H-chromen-3-yl] 3,4,5-trihydroxybenzoate |
| CAS Number | 989-51-5 |
| FDA UNII | BQM438CTEL |
| Molecular Formula | C22 H18 O11 |
| Molecular Weight | 458.37666000 |
| MDL Number | MFCD00075940 |
| Nikkaji Number | J134.058A |
| Beilstein | 3658838 |
| XlogP3 | 1.20 (est) |
Regulatory
Physical Properties
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 222.00 to 224.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 909.00 to 910.00 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 608.00 °F. TCC ( 320.00 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | 0.639 (est) |
| Soluble in | water, 32.77 mg/L @ 25 °C (est) |
Cosmetic Information
| CosIng | cosmetic data |
| Cosmetic Uses | antioxidants |
No sensory data available
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | oral-mouse LD50 2170 mg/kg |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | antioxidants |
| Recommendation for epigallocatechin gallate usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for epigallocatechin gallate flavor usage levels up to | not for flavor use. |
BOC Sciences
Best of Chemicals Supplier
Quality supplier of research chemicals and biochemicals including inhibitors, building blocks, GMP Products, impurities and metabolites, APIs for Veterinary, Natural Compounds, ADCs, Stem Cell Molecul...
Glentham Life Sciences Ltd
The Chemical, Biochemical & Research Essentials Supplier
Glentham Life Sciences is a supplier of fine chemicals and raw materials with warehousing, laboratories and packaging facilities in the UK.
O'Laughlin Industries Inc.
Manufacturer of chemicals and ingredients used in flavors, fragrances, food, beverages and cosmetics
Leading the Flavor and Fragrance Industry since 1980.