glutamyl-norvaline
L-gamma-glutamyl-L-norvaline
Identification
| Name | glutamyl-norvaline |
| IUPAC | L-gamma-glutamyl-L-norvaline |
| CAS Number | 71133-09-0 |
| FDA UNII | AS79U4HS2R |
| Molecular Formula | C10 H18 N2 O5 |
| Molecular Weight | 246.26346000 |
Regulatory
| JECFA Food Flavoring | 2268 glutamyl-norvaline |
| FEMA Number | 4740 |
| FDA | No longer provide for the use of these seven synthetic flavoring substances |
Physical Properties
| Appearance | off white powder (est) |
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 197.00 to 199.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 557.60 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Flash Point | 556.00 °F. TCC ( 291.00 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | -0.510 (est) |
| Soluble in | water, 1.093e+004 mg/L @ 25 °C (est) |
Organoleptic Properties
| Taste Description | kokumi |
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | Not determined |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | flavor enhancers, kokumi taste enhancer |
| Recommendation for glutamyl-norvaline usage levels up to | not for fragrance use. |
| baked goods | 5.00000 |
| beverages(nonalcoholic) | 7.00000 |
| beverages(alcoholic) | - |
| breakfast cereal | 25.00000 |
| cheese | 10.00000 |
| chewing gum | - |
| condiments / relishes | 10.00000 |
| confectionery froastings | - |
| egg products | 5.00000 |
| fats / oils | 10.00000 |
| fish products | 5.00000 |
| frozen dairy | 7.00000 |
| fruit ices | 7.00000 |
| gelatins / puddings | - |
| granulated sugar | - |
| gravies | 10.00000 |
| hard candy | - |
| imitation dairy | 7.00000 |
| instant coffee / tea | 3.00000 |
| jams / jellies | - |
| meat products | 5.00000 |
| milk products | 5.00000 |
| nut products | - |
| other grains | - |
| poultry | 5.00000 |
| processed fruits | - |
| processed vegetables | 5.00000 |
| reconstituted vegetables | 5.00000 |
| seasonings / flavors | 27.00000 |
| snack foods | 27.00000 |
| soft candy | - |
| soups | 7.00000 |
| sugar substitutes | 35.00000 |
| sweet sauces | 10.00000 |
Chemical sources Association Inc
Exchange of knowledge
Need This Item for Flavor? You can contact the Chemical Sources Association.
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
(S)-2-
amino-5-{[(S)-1-carboxybutyl]amino}-5-oxopentanoic acid
L-gamma-
glutamyl-L-norvaline
laevo-gamma-
glutamyl-laevo-norvaline
N-(N-L-gamma-
glutamyl)-L-norvaline
N-(N-laevo-gamma-
glutamyl)-laevo-norvaline
Try the PubMed Search.