vidarabine
adenine, 9b-D-arabinofuranosyl-
Identification
| Name | vidarabine |
| CAS Number | 5536-17-4 |
| EINECS | 226-893-9 |
| FDA UNII | 3XQD2MEW34 |
| Molecular Formula | C10 H13 N5 O4 |
| Molecular Weight | 267.24541000 |
| MDL Number | MFCD00065471 |
| Nikkaji Number | J3.415K |
| Beilstein | 0624881 |
| XlogP3 | -1.10 (est) |
Regulatory
Physical Properties
| Appearance | white crystalline powder (est) |
| Assay | 95.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Melting Point | 257.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 676.27 °C. @ 760.00 mm Hg (est) |
| Vapor Pressure | 6.000000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 685.00 °F. TCC ( 362.80 °C. ) (est) |
| logP (o/w) | -0.755 (est) |
| Soluble in | water, 8228 mg/L @ 25 °C (est) |
No sensory data available
Safety Information
| Preferred SDS | View |
| Oral/Parenteral Toxicity | intravenous-human TDLo 300 ug/kg |
| Dermal Toxicity | subcutaneous-mouse LD50 5086 mg/kg |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | pharmaceuticals / chemical synthisis |
| Recommendation for vidarabine usage levels up to | not for fragrance use. |
| Recommendation for vidarabine flavor usage levels up to | not for flavor use. |
BOC Sciences
Best of Chemicals Supplier
Quality supplier of research chemicals and biochemicals including inhibitors, building blocks, GMP Products, impurities and metabolites, APIs for Veterinary, Natural Compounds, ADCs, Stem Cell Molecul...
Glentham Life Sciences Ltd
The Chemical, Biochemical & Research Essentials Supplier
Glentham Life Sciences is a supplier of fine chemicals and raw materials with warehousing, laboratories and packaging facilities in the UK.
Potential Uses
Natural Occurrence
Synonyms
adenine 9-b-D-arabinofuranoside
adenine-9-b-D-arabinofuranoside
adenine-b-D-arabinofuranoside
adenine, 9-b-D-arabinofuranosyl-
adenine, 9b-D-arabinofuranosyl-
6-
amino-9-b-D-arabinofuranosylpurine
(2R,3S,4S,5R)-2-(6-
amino-9H-purin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)tetrahydrofuran-3,4-diol
(2R,3S,4S,5R)-2-(6-
aminopurin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)oxolane-3,4-diol
9-b-D-
arabinofuranosyl-9H-purin-6-amine (9CI)
9-b-D-
arabinofuranosyl-9H-purine-6-amine
9-b-D-
arabinofuranosyladenine
9b-D-
arabinofuranosyladenine
(+)-
cyclaradine
spongoadenosine
vidarabin
vidarabinum
PubMed:
Antiviral treatment and other therapeutic interventions for herpes simplex virus epithelial keratitis.
PubMed:
The pleiotropic flavonoid quercetin: from its metabolism to the inhibition of protein kinases in chronic lymphocytic leukemia.
PubMed:
Transplant-acquired food allergy (TAFA) following cord blood stem cell transplantation in two adult patients with haematological malignancies.
PubMed:
'Reduced malignancy as a mechanism for longevity in mice with adenylyl cyclase type 5 disruption'.
PubMed:
Drug repurposing for gastrointestinal stromal tumor.
PubMed:
Rituximab in chronic lymphocytic leukemia.
PubMed:
U.S. Food and drug administration approval: rituximab in combination with fludarabine and cyclophosphamide for the treatment of patients with chronic lymphocytic leukemia.
PubMed:
Ofatumumab in the treatment of chronic lymphocytic leukemia.
PubMed:
Quercetin induced apoptosis in association with death receptors and fludarabine in cells isolated from chronic lymphocytic leukaemia patients.
PubMed:
U.S. Food and Drug Administration approval: ofatumumab for the treatment of patients with chronic lymphocytic leukemia refractory to fludarabine and alemtuzumab.
PubMed:
The odyssey of marine pharmaceuticals: a current pipeline perspective.
PubMed:
Leptin inhibits rosiglitazone-induced adipogenesis in murine primary adipocytes.
PubMed:
Nelarabine: a new purine analog in the treatment of hematologic malignancies.
PubMed:
Successful bone marrow transplantation for IPEX syndrome after reduced-intensity conditioning.
PubMed:
Innovations in antineoplastic therapy.
PubMed:
The bioavailability of oral fludarabine phosphate is unaffected by food.
PubMed:
Emerging information on the use of rituximab in chronic lymphocytic leukemia.
PubMed:
Hemolytic anemia after fludarabine therapy for chronic lymphocytic leukemia.
PubMed:
Late listeriosis after fludarabine plus prednisone treatment.
PubMed:
Advances in therapy for hairy cell leukemia. A review.
PubMed:
From the Food and Drug Administration.
PubMed:
Fludarabine phosphate: a synthetic purine antimetabolite with significant activity against lymphoid malignancies.
PubMed:
Purification and characterization of a novel nucleoside phosphorylase from a Klebsiella sp. and its use in the enzymatic production of adenine arabinoside.
PubMed:
From the Food and Drug Administration.
PubMed:
[The glomerulopathies of cirrhosis of the liver].
PubMed:
Projections on the use of antiviral chemicals in animals.
PubMed:
Vidarabine approved for herpes simplex virus encephalitis.