methyl benzyl disulfide
benzyl methyl disulfide
Identification
| Name | methyl benzyl disulfide |
| IUPAC | methyldisulfanylmethylbenzene |
| CAS Number | 699-10-5 |
| EINECS | 211-826-8 |
| FDA UNII | Q451CNJ59W |
| Molecular Formula | C8 H10 S2 |
| Molecular Weight | 170.29770000 |
| Nikkaji Number | J87.555D |
| Beilstein | 2079563 |
| CoE Number | 11508 |
Regulatory
| JECFA Food Flavoring | 577 methyl benzyl disulfide |
| DG SANTE Food Flavourings | 12.068 benzyl methyl disulfide |
| FEMA Number | 3504 |
| FDA | No longer provide for the use of these seven synthetic flavoring substances |
| FDA Mainterm (SATF) | 699-10-5 ; METHYL BENZYL DISULFIDE |
Physical Properties
| Appearance | colorless clear liquid (est) |
| Assay | 99.00 to 100.00 |
| Food Chemicals Codex Listed | No |
| Specific Gravity | 1.02300 to 1.03100 @ 20.00 °C. |
| Pounds per Gallon - (est). | 8.522 to 8.589 |
| Refractive Index | 1.55800 to 1.56500 @ 20.00 °C. |
| Melting Point | 61.00 to 62.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Boiling Point | 195.00 to 197.00 °C. @ 760.00 mm Hg, 82.00 to 86.00 °C. @ 0.80 mm Hg |
| Vapor Pressure | 0.008000 mmHg @ 25.00 °C. (est) |
| Flash Point | 285.00 °F. TCC ( 140.56 °C. ) |
| logP (o/w) | 3.633 (est) |
| Soluble in | alcohol |
| Insoluble in | water |
| Similar Items | note |
Organoleptic Properties
| Odor Description |
at 0.10 % in propylene glycol. at 1.00 % in ethyl alcohol.
|
| Taste Description | at 5.00 ppm. |
Safety Information
| Oral/Parenteral Toxicity | oral-mouse LD50 [sex: M,F] 1080 mg/kg |
| Dermal Toxicity | Not determined |
| Inhalation Toxicity | Not determined |
GHS Classification
['GHS Classification in accordance with 29 CFR 1910 (OSHA HCS)', 'GHS Label elements, including precautionary statements']
Safety in Use
| Category | flavoring agents |
| Recommendation for methyl benzyl disulfide usage levels up to | not for fragrance use. |
| Maximised Survey-derived Daily Intakes (MSDI-EU) | 0.012 (μg/capita/day) |
| Structure Class | II |
| baked goods | - |
| beverages(nonalcoholic) | - |
| beverages(alcoholic) | - |
| breakfast cereal | - |
| cheese | - |
| chewing gum | - |
| condiments / relishes | - |
| confectionery froastings | - |
| egg products | - |
| fats / oils | - |
| fish products | - |
| frozen dairy | - |
| fruit ices | - |
| gelatins / puddings | - |
| granulated sugar | - |
| gravies | - |
| hard candy | - |
| imitation dairy | - |
| instant coffee / tea | - |
| jams / jellies | - |
| meat products | - |
| milk products | - |
| nut products | - |
| other grains | - |
| poultry | - |
| processed fruits | - |
| processed vegetables | - |
| reconstituted vegetables | - |
| seasonings / flavors | - |
| snack foods | - |
| soft candy | - |
| soups | - |
| sugar substitutes | - |
| sweet sauces | - |
BOC Sciences
Best of Chemicals Supplier
Quality supplier of research chemicals and biochemicals including inhibitors, building blocks, GMP Products, impurities and metabolites, APIs for Veterinary, Natural Compounds, ADCs, Stem Cell Molecul...
Endeavour Specialty Chemicals Ltd
Expertise in high impact aroma chemicals
Endeavour Speciality Chemicals offers high-impact aroma chemicals, at small to medium scale.
Jiangyin Healthway International Trade Co., Ltd
Independent Ingredients Supplier
We provide custom synthesis and contract manufacturing from milligrams to metric tonnes.
Penta International Corporation
Chemistry innovation
At Penta, our products and services help businesses do business better.
Robinson Brothers Limited
Providing Excellence in Chemistry
Award-winning UK chemical manufacturer of chemical intermediates and high-impact aroma chemicals.
Synerzine, Inc.
Innovation. Customization. Aroma Ingredients.
Synerzine is a leading supplier of flavor and fragrance ingredients.
R C Treatt and Co Ltd
Innovative ingredient solutions
World-leading innovative ingredient solutions provider for the flavour, fragrance and FMCG industries.
Qingdao Free Trade Zone United International Co Ltd
Quality Products
A partner in your supply chain solution.
WholeChem, LLC
Connecting Innovators To the Building Blocks Of the Universe
Custom manufacturer and distributor of specialty ingredients. We make global local.